Burun Estetiği

Burun Estetiği, Rinoplasti nedir?

Burun estetiği, tıb dilinde rinoplasti, kişinin burun özelliklerini iyileştirmek için yapılır. Şekilsel düzeltmelerin yanı sıra tüm beden ve ruh sağlığınız için doğru ve tam nefes almak çok önemlidir, bu nedenle işlevsel girişimlerde bu ameliyatların bir parçasıdır.

Yüz güzelliğinizde burun çok önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle burnunuz yüzünüzle tam bir uyum içinde olmalıdır. Burun estetiği için başvuran hastaların çoğu göre hoş gözükmeyen bir kemer, burnunun uç kısmında aşırı derecese sarkıklık ya da burnunuz fazla kalın ya da ince ise bu durumların düzeltilmesi için başvuruyor.

Rinoplasti ameliyatını başarılı bir şekilde sonuçlandıran , burun görünümünü iyileştiren bu cerrahi uygulama genel olarak yüzünüzün görünümü de çok iyi noktalara getirebilir.

Rinoplastide kesikler

Hastaların çoğunda operasyon için girişim yapılan kesiler merak edilir ancak bunda endişe edecek hiç bir şey yoktur. Rinoplastide yapılan kesilerin büyük bölümü gözle görülmesi mümkün olmayan burun içi alanlarda yapılmaktadır. Bazı uygulamalarda verrahi kesi burun deliklerini birbirinden ayıran cilt alanında yapılabilmektedir. Bu süreçlerde bir miktar kemik ve kıkırdak çıkarılır veya yeniden şekillendirilmiş bir burun oluşturmak üzere düzenlenir.

Burun estetiği ameliyatı sonrası

Burun ameliyatı sonrasında genelde burun içine tampon yerleştirilmişse sonraki gün çıkarılır. Burun ateli ise çoğunlukla ameliyattan 7 gün sonra uzman hekim tarafından çıkarılır. Ameliyat sonrasında şişme, morluk gibi durumlar çok az olsa da çoğunlukla kısa süre içinde kaybolur.

Burun Estetiği, Rinoplasti ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Ameliyattan sonraki dört hafta boyunca sizi zorlayacak ağır hareketlerden uzak durmalısınız. Bu süreçte güneş ışınlarından ve burnu yaralayabilecek her türlü riskten kaçınmalı gözlük kullanıyorsanız, burnun üzerine yük binmesini önlemek için bant kullanmalısınız.

Burun Estetiği, Rinoplasti için yaş sınırı var mıdır?

Burndaki kıkırdak ve kemik gelişimi göz ardı edilmemeli ve genelde 18 yaşından küçük hastaların burun ameliyatı önerilmemektedir. Çünkü vücut gelişimleri halen devam etmektedir.